e.g. 2: lila çanta & köprü şal

Bitkiler, doğal terapiler, doğal temizlik, ilaçsız çocuk yetiştirme, mizaç tesbiti gibi konularda kişiye özel danışmanlık almak, yanısıra hakiki saf bitki yağı, krem siparişleriniz için mailden iletişime geçebilirsiniz. fiyonk.net@gmail.com

site okuyucularından mailime çok güzel örnekler geliyor. yalnız gelen maillerde örneklerin yapılışlarını da anlatırsanız sitede yayımlamam daha kolay olur. yardımsever site okuyucusu nagihan’ın maili bugün geldi ve hemen yayımlayayım dedim. sözü nagihan’a bırakıyorum: “yaptığım ürünleri sizlerle paylaşmaktan çok mutlu olurum. şu an edirne’de yaşıyorum. huzurevinin kermesi için evde birşeyler örüyorum. kermesin tarihi hakkında görüşmedim ama en kısa zamanda görüşüp size bildiririm. kim bilir belki katkıda bulunmak isteyen site ziyaretçiler olabilir. herkese kolay gelsin.

örgü şallila çanta
lila çanta:çantayı yuvarlakta yapabilirsiniz. ayrıca evdeki eski kullanılmayan yumuşak kumaşları -özellikle viskonu- tülü kestiğimiz gibi yarım santim kadar incelikte kesip sade veya sakallı iple karıştırarak örebilirsiniz. çok güzel oluyor.
malzemeler:

 • 100 gr. kırçıllı sakallı ip
 • 100 gr. düz sakallı ip
 • 5 numara kalın şiş tığ
 • koyu mor kalın kurdele
 • eflatun ve beyaz kalın kurdele (10′ar metre)
 • tül (özellikle eski kullanılmayan düz tül)

yapılışı:

 1. tülü boyuna olarak hiç koparmadan, yarım cm kalınlıkta kesip yumak haline getirin. kırçıllı iple karıştırın.
 2. istenilen byüklüğe göre zincir çekin ve üzerine biritler yapın. (benimki 20 biritle başlıyor) 2 kere dolayıp 4′te çekin. döne döne tüm kırçıllı ip bitene kadar örün.
 3. daha sonra beyaz ve eflatun kurdele ile birlikte aynı şekilde örün.
 4. bir sıra araya kurdele ördükten sonra düz sakallı ipi, tülle yumak haline getirip, örmeye devam edin.
 5. istediğiniz büyüklüğe geldiğinde bitirip, saplarını ayarlayın. kurdeleyi geçirip fiyonk yapın.

köprü şal:
malzemeler:

 • 6 no şiş
 • feza 100 gr ip

yapılışı:

 1. 35 ilmek ile şalı örmeye başlayın. püskülü için ip ayırıp hepsini haroşa örün.
 2. şalın son sırasına geldiğinizde önce 2 ilmeği şişe alıp kesin. şişte kalan ilmeği örün. sonraki ilmeği şişten çıkarıp bırakın. sonra tekrar iki ilmek alıp kesin. bu şekilde son sırayı bitirin.
 3. şalı örmeyi bitirdikten sonra zarar vermeden, yavaş yavaş çekerek bıraktığınız ilmekleri sökün. sonuç olarak bu model ortaya çıkıyor*.
 4. son olarak püskülleri ekleyin. eğer fular örmek isterseniz 6-7 no’lu şişle 26 ilmek ve 70 gr ip yeterli geliyor. sakallı ipten de çok güzel oluyor.ü

*bu arada söktüğümüz için ördüğümüzün iki katı uzunluk ortaya çıkacaktır. şalın uzunluğunu ayarlarken göz önünde bulundurun lütfen.”
detaylı güzel anlatımın ve örnekler için teşekkürler nagihan…

23 thoughts on “e.g. 2: lila çanta & köprü şal

 1. anlatış şeklinizi hiç beyen medim benim bildiqim önce nasıl başlandıqı anlatılır ama siz bitişini anlatmışınız.modelini wermek istemiosanız bence hiç göndermeyin!!!

 2. çok güzel birazdaha değişik yapabilirsiniz

 3. deniz balaban says:

  çok hoş çanta kızlar için çok değişik ayrıcaevdeki eskileri değerlendirdiğiniz için sizide tebrik ediyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>